Keramzit pestovanie a drenáž

Použitie keramzitu pri pestovaní rastlín

Hlavným kúzlom keramzitu je jeho úplne ľahké používanie. Keramzit je možné okrem iného aj použiť pri pestovaní rastlín, či už v kombinácií s hlinou, kde keramzit zabezpečí lepšie prevzdušnenie hliny ako hlavného pestovateľského produktu, alebo aj možné tzv. pestovanie bez hliny priamo v keramzite. Pestovaniu rastlín priamo v keramzite hovoríme aj pestovaniu v hydropónií.

Pri pestovaní s použitím klasického substrátu a keramzitu v kombinácií, môžme keramzit použiť buď na spodok kvetináča, alebo truhlíka ako drenáž. Rovnako tak sa odporúča keramzit aj zamešať do samotného substrátu, čím ho lepšie prevzdušníme a zabezpečíme lepší prísun ku samotnym koreňom rastliny, alebo keramzit použijeme na vrchnú vrstvu, kde okrem dokonalej dekorácie zabezpečí aj pomalšie vyparovanie vody a tým zníži potrebu častejšieho zalievania rastlín.

Pri hydroponickom pestovaní rastlín, t.j. bez hliny, alebo iného podobného substrátu keramzit fixuje korene rastliny, a samotná rastlina má v guličkách keramzitu potrebnú oporu. Pri tomto spôsobe sa ku koreňom rastliny lepšie dostane vzduch.

Pestovanie rastlín je vhodné nie len pre malé izbové rastliny, ale aj pre väčšie rastliny, kríky alebo malé stromy.

Použitie keramzitu pri pestovaní nie je obmedzené len na interiér, ale rovnako tak ako je možné pestovanie v interiéri je možné pestovať aj v exteriéri. Keramzit dokonale odoláva zmrznutiu a rozmrazovaniu bez toho aby stratil svoju štruktúru, alebo vlastnosti.

Keramzit sa rovnako používa aj pri rôznych športoviskách alebo ihriskách. kde tvorí dokonalý podklad pre pokladanie trávnika. Inak povedané je vhodné ho použiť všade tam kde chcem mať dokonale zazelenané, trávnaté plochy. Okrem okolia rodinných domov, trávnikov okolo domov a okolo rôznych centier si nájde uplatnenie ako drenážna vrstva na športoviskách rôzneho účelu, ako napríklad golfové ihriská, bežecké dráhy, tenisové kurty, okolie bazénov, kúpaliská, detské ihriská….

Comments are closed